Nositel tradice® Folk Art Ježek štípaný dřevěný

Štípaný ježek z Krušnohoří - upomínkový předmět

Tyto původně hračky, dnes již jen dekorační a upomínkové předměty, jsou vyráběné technikou štípání ze soustruženého bloku, proto jsou známé také jako krušnohorská štípaná hračka. Ploché tělo – tedy tvar budoucí hračky je součástí kruhového prstence, který je nutné nejdříve vysoustružit. Tato práce vyžaduje prostorovou představivost, protože budoucí tvar hračky není zpočátku na prstenci patrný a projeví se až při jeho rozštípnutí, což ale současně znemožní další úpravy tvaru hračky. Původní technika výroby hraček v Krušnohoří měla omezené technické možnosti. Výrobci pracovali s nástroji jako sekyra a poříz. Válec měkkého dřeva (původně se používal smrk) byl soustružením upravován do vhodného tvaru a následně rozštípán na jednotlivé hračky. Soustružení provedl řemeslník a štípání a kompletaci pak třeba děti. V současné době je pan Chládek jediným výrobcem, který vyrábí hračky pomocí této staré technologie.

Jednotlivé výrobky jsou malé (např.koník cca 4 x 5cm), proto NEJSOU VHODNÉ JAKO HRAČKY PRO DĚTI (je to paradox, protože původně to byly pouze hračky pro děti). Výrobky jsou vyrobeny z javorového dřeva o maximální výšce 5 cm, jsou povrchově neupravené, na pohyblivých kolečkách o průměru 1,5 cm.

Pokud byste si přáli něco speciálního, typického pro vás, či vaši rodinu anebo firmu či podnik, zeptejte se na možnosti! Můžete mít vaše rodinné či firemní hračky.

O výrobci hraček štípaných ze soustruženého bloku:

Ladislav Chládek se výrobou štípaných hraček zabývá již od roku 1980 a během let získal několik ocenění (1988 Mistr lidové umělecké výroby, 1995 Ocenění za výrobu a propagaci českých výrobků). Já jsem na výrobky pana Chládka narazila díky ocenění z roku 2009, kdy získal titul Nositel tradice lidových řemesel®  V současnosti pan Chládek vyrábí asi 23 druhů zvířátek a 10 vzorů vánočních ozdob. Sortiment tvoří například původní ježek, ale také nejmodernější papoušek či hroch. Já jsem od pana Chládka koupila tradici, takže v mém obchodě koupíte ježky, koníky, slepičky a kohoutky, pejsky králíčky či myši smiley.

Nositel tradice lidových řemesel® je ocenění udělované ministrem kultury České republiky a je udělován řemeslníkům, kteří na vysoké úrovni ovládají zánikem ohrožené technologie lidové výroby, zajištují jejich uchování a předávání budoucím generacím. S oceněním je spojeno propůjčení ochranné známky garantující kvalitu a jedinečnost výrobku. Podpořte české řemeslo! wink

SKLADEM
(vyexpedujeme do 24 hodin)
31,- cena v Kč vč. DPH

Specifikace zboží :

  • Materiál:Dřevo


Nositel tradice® Folk Art Koník štípaný dřevěný

Nositel tradice® Folk Art Koník štípaný dřevěný

Dřevěný štípaný koník na kolečkách - DEKORACE

31,-
Dekorace - perníkové srdce se stromem života

Dekorace - perníkové srdce se stromem života

Velké perníkové srdce s motivem stromu života určené k dekoraci na zeď, do poličky, nad dveře anebo jen tak pro štěstí...

144,-
VYSOČINA regionální produkt® Medový perníček z Vysočiny sáček, 200 g

VYSOČINA regionální produkt® Medový perníček z Vysočiny sáček, 200 g

Medový perníček z Vysočiny sáček, 200 g - bez marcipánu

60,-
VYSOČINA regionální produkt® Ovocný pečený čajíček z Vysočiny malý, 300 g

VYSOČINA regionální produkt® Ovocný pečený čajíček z Vysočiny malý, 300 g

Ovocný pečený čajíček z Vysočiny malý, 300 g

99,-

Tradiční výrobky dle lokalit v ČR